Info - Jak číst příběhy ze světa pardanů

Svět pardanů je rozsáhlý a dá se v něm lehce ztratit. Pokud jste se zavítali úplně poprvé a máte chuť se ponořit do čtení, pravděpodobně tápete ze kterého konce je nejlepší začít. Právě pro vás je určen tento malý přehled.

Příběhy jsou zasazeny na Zemi podobnou planetu zvanou Rhea, kterou obíhají tři přirozené satelity - Timaku, Kiwumi a polorozpadlý Manandu. "Vládnoucím" druhem jsou bipední kočkovití tvorové - pardani. Nejedná se však o antropomorfizované kočky, pardani mají vlastní evoluci a fyziologii odvozenou od prapředků kočkovitých. Jejich kultura je založena na podobných principech jako ta naše, avšak liší se v mnoha detailech, které jsou postupně vysvětlovány v příbězích. Vedle pardanů obývá planetu nespočet dalších organismů většinou pozemského vzezření (což má svůj důvod, který bude jednou vysvětlen).

Poté, co se před několika staletími rozpadl měsíc Manandu na milion kousků, pardaní civilizace málem zanikla. Přesto se po dlouhých letech prostého přežívání postupně opět staví na vlastní nohy a snaží se získat zpět zapomenuté vědění. Bohužel obyvatelstva již není tolik, co dřív, a tak pokrok postupuje pomalu.

Nedílnou součástí světa Rhey je energie života, kterou nazývají aura. Je to síla prostupující každým živým organismem a někteří pardani ji dokáží nejen cítil, ale i využívat. Aby to však tito "vyvolení" jedinci - šamani - dokázali, potřebují k tomu společníka - spirita - zvíře tvořené čistou aurou. Jen s ním dokáže šaman plně využít sílu aury a ovládat ji.

Krátká charakteristika jednotlivých postav k nalezení zde.

Publikované projekty

Tajemství šamanů
Hlavní příběh, který postupně odkrývá a vysvětluje reálie a principy fungování světa pardanů, proto je nejvhodnější začít číst právě zde. Příběh se odehrává v jedné malé vesničce v podhůří Karpalajských hor, kam za starým mistrem přichází mladá šamanka, aby si prohloubila své znalosti a dovednosti. Během pobytu se shodou náhod namočí do mnohem vážnějších věcí, jenž zdaleka přesahují její schopnosti. Původně psaný příběh se od února 2013 postupně objevuje v komiksové podobě.

Svitek a čaj
Dokončený komiks rozšiřující hlavní příběh. Líčí jedno z Wolferionových "dobrodružství" v Almeraiře. Tajemství šamanů se odehrává zhruba v rozmezí měsíce a půl okolo letního slunovratu. Svitek tento hlavní příběh rozšiřuje a odehrává se pár dnů po letním slunovratu. V jednom okamžiku se oba příběhy prolnou aneb co se stalo ve Svitku bude důležité pro děj hlavního příběhu. Publikován v letech 2011 - 2014.

Dárek
Kratičký komiks z blíže neučené doby minulé o malém chlupatém dárku pro Wolferiona. Publikován během podzimu 2013.

Cesta šamana
Povídka odehrávající se asi deset let před hlavním příběhem odhaluje část Wolferionovy minulosti. Původně byla napsána pro jednu soutěž, proto znova popisuje některé reálie. Publikována v červenci 2012.

Noční lov
Povídka z prostředí jižních krajů, Mauris, Rajkan a Bestie v zemi tajemných Lesanů. Dějově předchází hlavní příběh o několik měsíců. Doporučuji číst až na závěr. Publikována v prosinci 2010.