Často kladené dotazy

Publikováno: 17. ledna 2015

Jak tě napadl název Biotopie?

Název Biotopie nemá zrovna originální původ. Vznikl někdy v roce 2004, kdy potřeba názvu stále se vyvíjejícího příběhu byla už velmi akutní. Tehdy v televizi zrovna běžel seriál Dinotopie a koncovka topie se mi zalíbila, ač jsem tehdy netušila co znamená (a Thomas More se v ten moment musel v hrobě obracet). Předponu bio jsem přidala jednoduše proto, že jsem chtěla něco, co související s přírodou. Od té doby se ten svět mnohokrát změnil, ale název zůstal, i když v celém příběhu ze světa pardanů asi nebude nikdy použit.

První oficiálně používané logo Biotopie, vydrželo v oběhu více jak 5 let

První pracovní logo z roku 2006

Jak to, že právě pardani?

Historie pardanů začíná někdy kolem roku 2004 se vznikem imaginárního souostroví Garaka Ilanguns ležícího kdesi v Tichém oceánu několik tisíc let v budoucnosti, kdy většina lidské populace vymřela. Ano, tehdy se příběh odehrával na matičně Zemi. Pardani, tehdy se však ještě takto nejmenovali, se původně podobali dinosauřím lidem a - díky několika šíleným sci-fi technologiím - vznikali mutací z normálních lidí. Postupem času a s přesunem příběhu ze Země na Rheu se u nich objevovali stále více kočičí rysy až nakonec dospěli tam, kde jsou teď. Příslušnost pardanů původně k dinosaurům a později ke kočkám vychází z mé hluboké dino a kočkofilie.

Pár vzpomínek na pseudopardany

Proč komiks nepřibývá častěji?

Celý tenhle velký příběhový kolos je čistá "one man show". Jediný tvrdě makající pracant, scénárista, režisér a výtvarník jsem já. A vzhledem k tomu, že s jednou stranou zaberu okolo 10 hodin času + vymýšlení malých, ale velmi důležitých detailů na pozadí, kterých si na poprvé všimnou jen ti opravdu zažraní + plnění univerzitních misí (docházka, zkoušky, seminárky, exkurze, diplomky, sociální život), tak opravdu není v mých silách, produkovat deset stran ta měsíc. Jedna strana co dva týdny, výjimečně co týden, je ideálním kompromisem mezi udržením kvality výkonu a život neohrožujícím žitím.

No dobře, ještě existuje pomocný tým přímo na Rhee s kameramany, zvukaři a jiným pomocným personálem, který se řídí pokyny mého avatara, protože dýchat "težký vzduch" rheiský po delší dobu, by pro mé zdraví nebylo to nejlepší a navíc, komu by se neustále chtělo pendlovat prostorem i časem mezi Zemí a Rheou. Stále však vše leží na mých bedrech ;)

Jak moc liší komiks od původní psané verze?

Tajemství šamanů jsem začala psát v létě roku 2010 a vydrželo mi to rok a pár měsíců, než jsem zjistila, že mé slohové střevo je zakrnělé a nevyvíjející se. V konečné fázi mělo TŠ prolog a 4 kapitoly, dohromady nějakých 19 stran textu. Komiksový příběh z této verze přímo vychází, ale v mnoha detailech a scénách se odlišuje. Nikomu se nebude chtít číst to, co už jednou četl. Hlavním důvodem však je, že původní verze mi osobně přijde místy docela naivní a nekonfliktní (ach, jaká krásná utopie). Je třeba přitvrdit.

Máš představu, na kolik stran dá Tajemství šamanů?

Současný plán počítá se třemi díly o cca 80 - 90 stranách, takže mám na půlku života o zábavu postaráno. Jak já se těším na okamžik, až naše technologie dojde tak daleko, že budeme moci převádět myšlenky a obrazy v hlavě přímo do počítače (třeba přes kabel či spešl helmu) a nebudeme muset hnout ani brvou. Takhle budu moci natočit "Biotopia the Movie" za pár dní.

Uvažovala jsi, že bys Biotopii jednou vydala jako tištěný komiks, který by byl k dostání v knihkupectvích?

Krásná to představa, která by se mi opravdu líbila. V našich zeměpisných šířkách je to však věc téměř nerealizovatelná, pokud člověk nemá hromadu barevných papírků nebo dobré kontakty. Realizovatelnější představa stojí na vydání několika málo výtisků s nějakou částí příběhu doplněnou o nějaké obrázky a možná i kus encyklopedie pro ty, kteří by byly ochotni zaplatit za něco, co si zadarmo můžou přečíst na internetu. Takže v závěru asi tak 10 kusů pro opravdu skalní čtenáře...

Umře nějaká z postav v příběhu?

Ano. A nebude sama

Proč zrovna aura a šamani?

Jednou jsem si půjčila v knihovně Jezero krokodýlích čarodějů od Jaroslava Mareše a ta kniha mě opravdu nadchla. Šamanismus je něco, co je v naší civilizaci už opravdu hodně dlouho a ta lehká mlha tajemna, která kolem toho je, mě přitahuje. Když jsem během let vytvářela Biotopii, tento prvek byl jeden z prvních, který byl začleněn do celého koloběhu světa a rodících se příběhů.

Co tě inspiruje?

Je toho víc - nejvíce příroda mého domova a Slovenska, starodávné kultury jako je Čína, Egypt, říše Máyů, atd., diskuze s jinýmy autory fantastických světů, škola a v neposlední řadě hudba, zejména soundtracky.

Jak dlouho kreslíš? Jak jsi se naučila tak krásně kreslit?

Každé děcko rádo čmárá a ani já nebyla výjimkou. Později rodiče zjistili, že asi čmárám poněkud více než je na dítě mého věku normální, a tak mě přihlásili na Zušku, kde jsem strávila několik let kreslením zátiší, spolužáků a abstraktností, což mě zrovna moc nebralo. Už tehdy jsem tíhla ke kreslení různých zvířat, pokémonů a jiných fantazijních potvor. Myslím, že kočičí Ježíšek mluví za vše. Poté následovalo několik "plácavých" let, kdy jsem kreslila jen příležitostně a postupně jsem začínala vymýšlet můj fantazijní svět a zasazovat do něj různé potvory. Významný a hlavně publikovatelný zlom nastal až v letech 2009 - 10, kdy jsem se díky intenzivnímu kurzu čmárání do skicáku během nezáživných přednášek z různých chemií či molekulárních biologíí naučila docela slušně vystihnout různé pitomosti, co se mi honily na neuronových synapsích. A systémem pokus - omyl jsem tam, kde jsem teď. Vývoj poslední desítky let jsem shrnula v tomto meme.

Můžu si půjčit reálie Biotopie a taky o ní něco napsat?

Samozřejmě že můžeš. Osobně mě to velmi potěší a navíc se ještě na svět Rhey podívám úplně jinýma očima, což je myšlenka naprosto fascinující.

Můžu si nějaký tvůj obrázek dát na svoje stránky?

Ano, ale musíš splnit následující jednoduchá pravidla: 1.: zeptej se který obrázek a kam jej chceš dát. 2.: obrázek nebudeš nijak ořezávat ani deformovat. 3.: uvedeš mě jakožto autora a nejlépe odkážeš na tyto stránky. Není to tak složité, ne?

Můžu některou ze tvých biologických ilustrací z tvého Portfolia použít do svojí seminárky/referátu/BP/DP?

Ano, pokud uvedeš správnou citaci :) Taktéž budu docela ráda, když se mi hotová práce dostane do rukou, jsem zvědavá, kde moje ilustrace skončila.

Můžu si některý ze tvých obrázků vytisknout a nalepit doma na zeď/dát do rámečku/připíchnout na nástěnku?

Budu poctěna, že tvoji zeď zprzní nějaký můj čmáranec :) Avšak doporučuju se zeptat, co si budeš chtít vytisknout, možná budu hodná a dodám i kvalitnější verzi než je tady na webu.

Chtěla by ses kreslením živit?

Nejsem si jistá, jeslti bych dokázala celý život skákat tak, jak zákazník píská, ale pokud bych mohla ilustorvat nějakou biologickou knihu, vůbec by mi to nevadilo.